wtorek, 29 marca 2011

Kilka zasad oświetlania wnętrz

Rzadko zastanawiamy się nad tym, jak bardzo potrzebne jest nam światło, a już zupełnie nie zastanawiamy się nad jego jakością, rozmieszczeniem czy siłą. Oczywiście nasz organizm najlepiej reaguje na na światło słoneczne, jednak w dzisiejszych czasach więcej czasu spędzamy przy oświetleniu sztucznym. Źle dobrane oświetlenie potrafi poważnie szkodzić naszemu organizmowi, więc naprawdę warto zadać sobie trud i dobrze rozplanować oświetlenie w naszym domu.

Człowiek od zawsze próbował zastąpić czymś słońce. Oczywiście dotąd w stu procentach nikomu się to nie udało, ale jesteśmy już w stanie zapewnić sobie warunki oświetleniowe do pracy czy wypoczynku po zapadnięciu zmroku. Artykuł ten ma za zadanie przybliżyć nieco ten zawiły temat oświetlania.


Na początek warto poznać kilka zasad dotyczących prawidłowego oświetlania. Ogólnie Oświetlenie można podzielić na podstawowe/ogólne oraz dodatkowe/miejscowe. Należy pamiętać aby oba typy ze sobą współgrały aby nie męczyć wzroku, tak więc barwa światła powinna być podobna: zazwyczaj przyjmuje się że barwami, które sprzyjają człowiekowi w odpoczynku są barwy tzw.ciepłe oscylują w granicach 2500-3500K. Natomiast wyższe temperatury barwowe sprzyjają w pracy na treningach itd.


obrazNależy pamiętać, że jeżeli oświetlamy miejscowo np. biurko, pulpit czy miejsce do czytania, lampa główna powinna dostarczać przynajmniej jedną trzecią światła w stosunku do oświetlenia punktowego na oświetlaną powierzchnię. Przy podejmowaniu decyzji odnośnie umiejscowienia źródeł światła pamiętajmy, aby nasze oczy nie były narażone na oślepianie, zwróćmy uwagę również na padające cienie.


No tak, niby wszystko jasne, ale jak obliczyć ile potrzeba nam światła? Do tego potrzebne będzie nam kilka technicznych pojęć, ale nie przerażajcie się - postaramy się to zrobić bezboleśnie :). Na początek o czym mówi nam nam średnie natężenie światła: jest to stosunek natężenia strumienia świetlnego do określonej powierzchni niezależnie od różnic wynikających z odbić itp. Norma PN-68/E-02033 mówi o dopuszczalnych średnich natężeniach oświetlenia pomieszczeniach mieszkalnych, komunalnych i przemysłowych. Dla przykładu w kuchni zaleca się od 200 do 300 luksów, ale np. stanowisko komputerowe wymaga już około 500-750lx.


Kolejną ważną wartością jest równomierność oświetlenia na danej powierzchni: stosunek wartości natężenia w miejscu, gdzie jest ono najsłabsze do jej wartości średniej oczywiście w ramach rozpatrywanej powierzchni nie powinien być mniejszy niż 0,3. Należy również zabezpieczyć się przed migotaniem czy pulsowaniem naszych opraw - rozwiązuje się to projektując tak instalację, aby nie była powiązana np. z zasilaniem innych urządzeń. W skrócie mówiąc oświetlenie w kuchni mamy na jednej fazie zaś gniazdka na drugiej:). Istnieje wiele wzorów matematycznych (bardzo skomplikowanych), dzięki którym można doskonale zaprojektować oświetlenie, lecz proponuje zostawić je na razie specjalistom. Dokonując super uśrednienia w odbiciach ścian i podłogi oraz wysokości oprawy nad oświetlaną powierzchnią mogę zaproponować następujące "zapotrzebowanie na światło" dla różnych pomieszczeń i lokali


    pokój biurowy główne oświetlenie: 180 - 350 lx
    salon 100 - 200 lx
    łazienka czy toaleta 100 - 350 lx
    hol wejściowy 100 - 220 lx
    hala sportowa ogólna 350 - 750 lx
    stołówka 200 - 350 lx
    oświetlenie ogólne w pokoju 100 - 250 lx
    miejsce do czytania 320 - 500 lx
    stanowisko komputerowe 500 - 750 lx
    kuchnia 200 - 320 lx
    schody, szlaki komunikacyjne w mieszkaniu 50 - 130 lx


Pamiętając że luks to równomiernie rozłożony strumień świetlny równy jednemu lumenowi padający na jeden metr kwadratowy jesteśmy w stanie z grubsza oszacować, ile nam tych Lumenów potrzeba - a przypominam, wartość mocy świetlnej wrażoną w lumenach znajduje się na większości opakowań żarówek :). Stosując się do powyższych wskazówek na pewno w swoim Domu będziecie czuć magię światła, naszego kochanego sztucznego światła :).

--
Stopka

Artykuł pochodzi ze stronyMy Lights Światło i Oświetlenie

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

niedziela, 27 marca 2011

Wizualizacje architektoniczne

Wizualizacje architektoniczne

Fotorealistyczne wizualizacje komputerowe to nieodłączny element prezentacji projektów architektonicznych, wnętrzarskich, czy designu. To doskonały sposób na promocję inwestycji. b1design to warszawska pracownia zajmująca się przygotowywaniem profesjonalnych wizualizacji architektury, urbanistyki, wnętrz i form przemysłowych utrzymując indywidualny charakter każdego zlecenia.

Wizualizacje wykonujemy na podstawie dostarczonych modeli 3d, rysunków .dwg, skanów inwentaryzacji, wizji lokalnej, czy własnej inwentaryzacji. Przebieg pracy nad wizualizacją wygląda następująco:

Zleceniodawca dostarcza kompletne materiały źródłowe - rysunki projektu, specyfikację zastosowanych materiałów, mebli, przedmiotów - oraz określa swoje oczekiwania - ilość oraz rozdzielczość ujęć, nastrój jaki ma panować na wizualizacji, porę dnia, kolorystykę, oraz wszelkie szczególne wymagania. Zleceniodawca ustala czy wizualizacja ma być wkomponowana w zdjęcie, czy cała sceneria na drugim i trzecim planie będzie również pochodziła ze świata 3D. Po otrzymaniu materiałów źródłowych przystępujemy do pracy. Po upływie kilku dni dostarczamy do zleceniodawcy kilka roboczych ujęć w celu sprawdzenia poprawności wykonania modelu, naniesienia ewentualnej korekty oraz wyboru i kadrów. Po zatwierdzeniu ujęć przystępujemy do pracy nad materiałami, oświetleniem oraz klimatem wizualizacji. Przed wykonaniem finalnego renderingu dostarczamy zamawiającemu podgląd w niższej jakości w celu akceptacji. Po akceptacji następuje do finalizacja procesu: render w ustalonej rozdzielczości, oraz ewentualna postprodukcja. Wizualizacje dostarczamy w dowolnych formatach graficznych. Po akceptacji materiału wystawiamy fakturę VAT.Do swoich wizualizacji używamy oprogramowania zapewniającego uzyskanie najwyższego stopnia fotorealizm. Dzięki algorytmom symulującym naturalne oświetlenie (Global Illumination) oraz symulacji fizycznych właściwości różnorodnych materiałów jesteśmy w stanie uzyskać najwyższy poziom fotorealizmu. Na życzenie klienta jesteśmy w stanie wymodelować indywidualne projekty mebli, urządzeń czy detali architektonicznych.Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, oferujemy najwyższej jakości prace o wyjątkowym charakterze, zapewniając terminowość wykonania zadania. Szczególnie zależy nam aby każda z naszej wizualizacji charakteryzowała się indywidualnym charakterem, najwyższym stopniem precyzji i dopracowania detali, oraz klimatem przekazującym oczekiwane emocje.

--
Stopka

b1design wizualizacje architektoniczne warszawa

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Oświetlenie LED - atuty

Oświetlenie LED - atuty

Głównymi zaletami oświetlenia LED jest niskie zużycie energii elektrycznej i wyjątkowa trwałość. Czas użytecznego świecenia szacuję się na 5- 7 lat. Diody LED charakteryzuję, również bardzo dobre odwzorowanie świetlne, dzięki temu ten typ oświetlenia idealnie nadaję się do tworzenia pięknych kompozycji świetlnych.

Jedną z najważniejszych zalet oświetlanie LED są jego wymiary - diody LED mogą mieć bardzo niewielkie rozmiary, mniejsze niż 2 mm. Małe rozmiary idą w parzę z wysoką efektywność świecenia - umożliwiają osiągnięcie znacznej ilości światła z jednego wata zasilania, w porównaniu z zwykłymi żarówkami.


Konstrukcja diody LED umożliwia emitowanie światła o różnych kolorach bez konieczności stosowania jakichkolwiek filtrów. Dzięki temu światło oparte na diodach LED, lepiej oddaje głębie kolorów, pozwala to również obniżyć koszty systemów świetlnych. Oświetlenie LED jest w stanie osiągnąć prawie każdy kolor, szczególnie często w tym zakresie wykorzystywany jest system RGB.


Kolejnym atutem oświetlenia LED jest czas załączania i wyłączania diody. Poszczególne punkty oświetleniowe LED włączają i wyłączają się bardzo szybko. Najpowszechniejsza dioda czerwona osiąga pełna jasności w ciągu mikrosekund. Oświetlenie ledowe stosowane w telekomunikacji, charakteryzują się jeszcze krótszym czasem włączania i wyłączania.


Cechą charakterystyczną diod ledowych jest powolne tracenie jasności, w przypadku innych źródeł światła dochodzi do ich gwałtownego ich zgaśnięcia. Ma to swoje plusy, system oświetlenia diodowego długo będzie pełnił swoją funkcje. Po kilku latach efekty świetlne poszczególnych diod mogą jednak nie być tak efektywne.


Największym atutem diod LED jest ich wyjątkowa trwałość. Oświetlenie punktowe LED odznacza się wyjątkowo długim czasem pracy od 45000 do 60000 godzin -użyteczny czas świecenia często bywa nawet dłuższy. Czas świecenia poszczególnych diod oblicza się za pomocą założenia, że 50% diod z danej partii świecącej z co najmniej 50 % jasności. Najważniejszy jest jednak użyteczny czas świecenia diod LED, oceniany na około 7 lat. Jest to i tak znacznie więcej niż tradycyjne źródło światła jakim jest żarówka jarzeniowa 2000h czy halogenów 5000h.


Charakterystyczną cechą diod LED jest zogniskowanego źródła światła. Dzięki temu, że dioda emituje bardzo kierunkowe światło. Pozwala to tworzyć piękne kompozycje świetlne.


Oświetlenie LED charakteryzuje się niską toksycznością - diody nie zawierają rtęci, przez to są dużo bezpieczniejsze dla środowiska niż inne technologie świetlne.

--
Stopka

Sklep LED Nowoczesne oświetlenie LED na każdą kieszeń. Zapraszamy do dowiedzenia naszej strony.

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

niedziela, 13 marca 2011

Technologia LED przyszłość czy marketing?

>Technologia LED przyszłość czy marketing?

Autorem artykułu jest electroart



Na początek chciałbym przedstawić co to w ogóle jest technologia led.LED - czyli light emitting diode - są to małe diody, które zrewolucjonizowały przemysł elektroniczny do takiego stopnia, że dzisiaj nie sposób nie natknąć się na nie.

Zacznijmy m oże od wyświetlaczy led o których ostatnimi czasy jest coraz głośniej. Przyjrzyjmy się czy ta technologia w wyświetlaczach lcd to po prostu skuteczny marketing narzucony nam przez specjalistów od PR-u czy naprawdę w led jest przyszłość.

Wyświetlacze LED jeżeli by wierzyć zapewnieniom naukowców niewątpliwie już niebawem zastąpią LCD, nie dziwi więc fakt, że na rozwój tej technologii przyznawane są coraz większe fundusze. Jednak większość wprowadzanych na rynek telewizorów wykorzystujących technologię LED spotyka się z wieloma zarzutami. Jednym z najważniejszych jest to, że panelu nie tworzą diody, a jedynie służą one do podświetlania krawędzi (a więc, technicznie rzecz biorąc, nie są to prawdziwe Panele te, w odróżnieniu od tradycyjnych LCD charakteryzują się tym ,że:

* uzyskiwany na nich obraz jest jaśniejszy,a odcień czerni jest głęboki i wyrazisty
* są dużo cieńsze niż tradycyjnie podświetlane (obecne na rynku modele mają około 1,6 cm grubości)
* zużywają dużo mniej energii (około 50 %)
* oferują szerszą gamę kolorów (szczególnie przy podświetlaniu RBG-LED)

Obecnie są prowadzone prace nad otrzymaniem ultracienkich, nieorganicznych diod które świecą jaśniej i dłużej niż tradycyjne matryce LED, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie elastycznego mikrowyświetlacza zawierającego sieć połączonych oczek, na których nadrukowane będą przyczepione do organicznego podłoża mikrodiody.

Czyli jeżeli chodzi o zastosowanie diód led w wyświetlaczach zyskujemy nie tylko na oszczędności energii ale także na jakości wyświetlanego obrazu, zatem na dzień dzisiejszy warto rozważyć zakup telewizora z podświetleniem Led

A zatem co ze zwykłym oświetleniem domu czy tu też led znajdzie zastosowanie ?

Zalety Podświetlenia LED

Przede wszystkim czas eksploatacji żarówek opartych na diodach led jest znacznie dłuższy i wynosi nawet 100 tysięcy godzin przypomnijmy że zwykła żarówka posiada żywotność do 10 tys godz zatem różnica jest zauważalna. Ponadto źródła światła LED nie tracą pobieranej energii wydzielając niepotrzebne ciepło co u tradycyjnych żarówek niestety jest normą że 70 % Energi którą pobierają zużywają nie na emitowanie światła ale na wydzielanie ciepła. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym cała moc zużywana jest na produkcję światła - gdyby stworzono diody o tej samej mocy co żarówka, emitowałyby one nawet trzy razy więcej światła pobierając taką samą ilość energii. Przewiduje się jednak, że w niedalekiej przyszłości diody LED o takiej mocy emitować będą aż 16 razy więcej światła. Ważną zaletą LED jest także ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne (brak szklanych elementów sprawia, że diody są praktycznie niezniszczalne) oraz zmiany pogodowe, czyli wysokie i niskie temperatury. Z punktu widzenia zastosowania diod istotny jest tzw. kąt rozsyłu, który mieści się w ich przypadku w przedziale 1-150 stopni normalna żarówka świeci dookoła dzięki czemu oświetla całe pomieszczenie w technologi led to jest jedna z przeszkód którą napotkano przy zastosowaniach domowych, a także czas włączania, który jest 2 miliony razy krótszy od typowych żarówek.

Obsługa i zastosowanie
Sposób obsługi diod stwarza niemal nieograniczone możliwości użytkowe. Mogą one być zasilane i sterowane, podobnie jak inne urządzenia elektroniczne, przy pomocy mikroprocesora, który steruje poziomem jasności i kolorem światła. Traktuje się je, jako punktowe źródło światła, co sprawia, że standardowe oprawy oświetleniowe nie nadają się do ich wykorzystania. Dlatego też dużym wyzwaniem stoją projektanci i konstruktorzy. To od będzie zależeć zastosowanie diod LED w oświetleniu ogólnym, akcentującym, reklamowym czy dekoracyjnym. Obecnie najczęściej grupuje się kilka pojedynczych diod, by tworzyły układ możliwy do wykorzystania w tradycyjnych oprawach. Dzięki licznym zaletom stosowane są praktycznie wszędzie gdzie jest to możliwe - do oświetlenia domów, lokali użytkowych, budynków, ogrodów, pojazdów i tablic informacyjnych. Technologia LED wykorzystywana jest również w oświetleniu sygnalizacyjnym i ostrzegawczym. Wszystkie te elementy sprawiają, że dioda ma duże szanse zastąpić istniejące źródła światła.

Tak więć podsumowując

Warto się zastanowić nad zakupem alternatywnego podświetlenia np w naszych domach jeżeli chcemy zaoszczęzić na rachunku jest to zdecydowanie godne polecenia rozwiązanie, aczkolwiek nie jest wolne od wad i jeszcze długa droga do doskonałośći .Podśwetlenie Led bardzo dobrze się sprawdza w wyświetlaczach do telefonów komórkowych dzięki temu że taki wyświetlacz zużywa mniej prądu nasza bateria w telefonie wystarcza na dłużej i moim zdaniem ten rynek diody led podbijąnajszybciej. Akcesoria gsm zaczynają być oparte na diodach led gdyż jest to jedna z tych dziedzić w której oszczędność energi znaczącą wpływa na komfort użytkowania telefonów.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

wtorek, 8 marca 2011

Jak rozplanować światło w domu? Cz. 1

Jak rozplanować światło w domu? Cz. 1

Autorem artykułu jest ivona86



Problem oświetlenia dotyka każdego. Dobrze rozplanowana instalacja oświetleniowa to marzenie każdego, kto remontuje swoje mieszkanie. Jak uniknąć wielu błędów oraz dokonać właściwego wyboru co do rodzaju oświetlenia oraz miejsca montażu w każdym pomieszczeniu?

Rozplanowanie oświetlenia powinno być wykonane jeszcze przez rozpoczęciem prac remontowych oraz wykończeniowych, aby dokładnie wiedzieć gdzie warto i można zamontować gniazdka elektryczne oraz doprowadzić niezbędne instalacje elektryczne.

Aby przyspieszyć prace remontowe oraz wykończeniowe, warto przekazać firmie, która będzie wykonywała wszystkie usługi elektryczne, plany instalacji elektrycznej oraz oświetleniowej przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac.

Oświetlenie jest bardzo istotne, gdyż pełni nie tylko funkcję rozjaśniającą wnętrze każdego pomieszczenia, ale nadaje mu niepowtarzalny charakter, może stać się podstawą aranżacji danego wnętrza. Funkcja dekoracyjna jaką spełnia jest bardzo istotna, gdyż może zadecydować o późniejszym wyglądzie oraz funkcjonalności całego pokoju, kuchni czy łazienki. Źle rozplanowane może wpłynąć negatywnie na nasza prace w gabinecie, bezpieczeństwo w łazience czy dobre samopoczucie w salonie.

Warto przy aranżacji wnętrza jeżeli oczywiście mamy taką możliwość skorzystać z firm, które wykończeniem wnętrz zajmują się na co dzień. Doświadczenie jakie posiadają na pewno przyczyni się do stworzenia wnętrza idealnie oddającego ducha właścicieli mieszkania czy domu.

Wykończenie wnętrz samemu jest niezwykle trudne, możemy popełnić błędy które zaważą na późniejszym wyglądzie pokoju oraz funkcjonalności.

Niemalże w każdym domu w Polsce można znaleźć oświetlenie górne, żyrandoli które, swoją drogą, dobrze oświetlają cały pokój. Polacy w większości wolą spokojniejszy i mniej awangardowy styl, który będzie pasował do większości mebli. Przez takie podejście, wiele mieszkań wygląda podobnie, bez klimatu i kreatywności.

Jednak ślepe powielanie aranżacji pochodzących z pism czy internetu również nie jest najlepszym pomysłem. Pamiętajmy, że aranżacje wykonane przez projektantów wnętrz rzadko tworzone są dla praktycznego użytkowania, częściej są fantazją architekta, który na projekcie może pościć wodze wyobraźni, i wiele z jego pomysłów nie ujrzy światła dziennego w mieszkaniu swoich klientów, gdyż po prostu nie mają nic wspólnego z funkcjonalnością.

Wybieranie odpowiednich pomysłów pasujących do wnętrza naszego mieszkania czy domu, jest podstawą dobrej aranżacji. Nie dajmy się zwieść panującej modzie, gdyż ona przeminie a nasze mieszkanie i zamontowana w niej instalacja pozostanie.

W kolejnym artykule dokładnie przedstawię na przykładzie każdego pomieszczenia jak rozplanować oświetlenie. Zapraszam...

---

FHU Bilans - Usługi remontowo - budowlane


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Oświetlenie diodowe - oszczędny i estetyczny dom

Oświetlenie diodowe - oszczędny i estetyczny dom

Autorem artykułu jest dywyn



Na pewno każdy człowiek marzy o własnym domu - dopracowanym projekcie, perfekcyjnie prezentującej się konstrukcji i zadbanym ogrodzie. Chociaż koszt takiego marzenia jest spory, to jednak wielu z nas dokłada wszelkich starań, aby dom spełniał wszystkie oczekiwania i potrzeby właściciela.

Czym charakteryzuje się wymarzony dom? Oczywiście, powinien ładnie wyglądać, aby budzić podziw sąsiadów i gości. Ponadto, powinien być również niezwykle funkcjonalny, aby komfortowe było jego użytkowanie. Jednakże, w dzisiejszych czasach prawdopodobnie najistotniejsze znaczenie ma inny czynnik, a mianowicie cena domu. Pieniądze są dla nas bardzo ważne, z trudem je zarabiamy i chcemy je dobrze zainwestować. Niemniej jednak, nie tylko cena budowy domu ma istotne znaczenie, ale też koszty jego późniejszego użytkowania. Aby je zmniejszyć, powinniśmy zacząć działać od podstaw, ponieważ wybierając energooszczędne instalacje, mamy szansę zaoszczędzić pieniądze, poprzez obniżenie wartości podatków.

To właśnie z tego powodu tak bardzo cenione są diody LED, które dzisiaj spotkać możemy nie tylko w obudowie komputera czy telewizora, ale też w instalacjach oświetleniowych w domach i mieszkaniach. Okazuje się bowiem, że oświetlenie LED jest bardzo ekonomiczne – diody zużywają zdecydowanie mniej energii niż tradycyjne żarówki, nawet energooszczędne. Jednakże, to że diody takie są niewielkie i bardzo ekonomiczne nie oznacza wcale, iż są one mało wydajne. Wręcz przeciwnie, diody LED mogą dawać znacznie silniejsze światło, niż używane przez nas żarówki. Poza tym, zastosowanie rozmaitych modułów LED pozwala na tworzenie bardzo różnorodnych instalacji oświetleniowych, które można dowolnie dopasowywać do wnętrza. Dzięki temu każde pomieszczenie naszego mieszkania może być oświetlone dokładnie tak, jak tego chcemy, a cała instalacja będzie się prezentowała estetycznie i nowocześnie.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Nowoczesne rozwiązania w domu

Nowoczesne rozwiązania w domu

Autorem artykułu jest dywyn



W przypadku tak błyskawicznego postępu technologicznego, z jakim się dzisiaj stykamy, niemożliwe jest uniknięcie kontaktu z nowoczesnością. Nowoczesne są dzisiaj sprzęty domowe, meble, technologie, a nawet usługi, przez co coraz bardziej nowoczesne stają się też nasze domy.

Nowoczesność jest dziś dla nas bardzo ważna, jak chodzi o wystrój i wyposażenie naszych mieszkań. W polskich domach coraz częściej spotkać można innowacyjne rozwiązania i technologie, a także urządzenia i sprzęty, takie jak oprawy oświetleniowe LED. Oświetlenie diodowe to jedno z wielu nowoczesnych rozwiązań, jakie w ostatnich latach zaczynają dominować w naszych mieszkaniach. Na tak ogromną popularność tego typu technologii składa się wiele czynników, jednak również i w tym przypadku niebagatelną rolę odgrywają pieniądze.

Okazuje się bowiem, że jeśli zainwestujemy w rozwiązania, takie jak oprawy LED, to znacznie przyczynimy się do obniżenia rachunków. Chociaż wielu ludzi sądzi, że jeśli coś jest bardzo nowoczesne, to z pewnością też i drogie, to jednak w przypadku oświetlenia LED jest odwrotnie. Ta innowacyjna technologia jest zdecydowanie bardziej wydajna od tradycyjnego oświetlenia za pomocą żarówek, a przy tym jest też bardzo ekonomiczna i pozwala na zredukowanie wysokości opłat.

Jednakże, pieniądze to nie wszystko, co możemy zaoszczędzić, jeśli wprowadzimy do swojego mieszkania tak nowoczesne rozwiązania, jak oświetlenie LED. Okazuje się bowiem, że te innowacyjne technologie są też często ekologiczne i energooszczędne. Producenci takiego wyposażenia doskonale zdają sobie bowiem sprawę z panującej obecnie mody na ekologię. Chcą przyciągnąć uwagę klientów nie tylko nowoczesnością sprzętów i technologii, ale też tym, że są one przyjazne dla środowiska i pozwalają zaoszczędzić energię, a tym samym nasze pieniądze.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Oświetlenie dla domu

Oświetlenie dla domu

Autorem artykułu jest mat sat



W sytuacji, kiedy przychodzi nam dokonać zakupu oświetlenia możemy stanąć przed dosyć trudnym wyborem, gdyż liczba rozwiązań proponowana przez producentów może przyprawić o zawrót głowy.

W chwili, gdy zaczynamy urządzać dom, musimy mieć na uwadze każdy element wystroju, który sprawi, że poczujemy się w naszych domach komfortowo oraz przytulnie. Ważną, jeśli nie najistotniejszą sprawą jest oświetlenie, które może wizualnie kreować wnętrza. Zorganizowanie odpowiedniego oświetlenia w domu musi być przemyślane. W grę wchodzi nie tylko oświetlenie funkcjonalne i praktyczne, ale także takie, które będzie pasowało do reszty wystroju, czyli dochodzi nam jeszcze aspekt estetyczny. Istnieje wiele rozwiązań, jeśli chodzi o instalowanie wszelkich lamp, lampeczek i kinkietów. Wśród tego ogromu warto zwrócić uwagę na lampy kryształowe, które wyglądają nie tylko elegancko, ale także bardzo dobrze spełniają swoją funkcję pierwotną – oświetleniową. Jeśli natomiast zależy nam na oszczędzaniu energii, tu pod uwagę należ wziąć najnowsze rozwiązania z dziedziny oświetlenia – diody led.

Paski led – jest to element nowoczesnego oświetlenia oferowanego dziś na rynku. Wykonane z elastycznej taśmy, na której umieszczone są diody – wyglądają nietuzinkowo i są praktyczne. Dla wszystkich tych, którzy lubią takowe nowinki technologiczne rozwiązania wykorzystujące paski led do rozważenia w trakcie zakupów są lampy LED – ich głównym plusem jest energooszczędność. Dodatkowo nie potrzebują mocnego źródła zasilania (mogą być zasilane z ogniw elektrycznych) oraz emitują znikome ilości ciepła. Jeśli nie jesteśmy w 100% przekonani do oświetlenia ledowego oraz mamy ograniczony budżet na zakupy możemy zawsze starać połączyć przyjemne z pożytecznym – zadbać o środowisko i swoje finanse, a także gustownie i z pomysłem urządzić swój dom, gdyż światło LED daje zdecydowanie ciekawsza barwę niż tradycyjna żarówka, która pewnie znajduje się w każdym polskim domu.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

niedziela, 6 marca 2011

Żarówka - czy to koniec?

Żarówka - czy to koniec?

Autorem artykułu jest Joy of Comunism



Tradycyjne żarówki powoli kończą swój żywot. Duże straty światła, enegochłonność i niska wydajność sprawiają, że powoli zastępowane są one nowszymi rozwiązaniami.

Lampy żarowe popularnie nazywane żarówkami to jeden z tych wynalazków, które na zawsze zmieniły świat. Sztuczne oświetlenie elektryczne zrewolucjonizowało świat. Żarówki stosowane są w prywatnych domach, budynkach użytku publicznego, biurach, maszynach i urządzeniach, a także do oświetlania ulic. Pomimo tego jak wiele wniosły one do życia licznych pokoleń jej "życie" powoli ma się ku schyłkowi.


Według rozporządzenia Komisji Europejskiej we wszystkich krajach wspólnoty do roku 2016 z obiegu mają zostać wycofane tradycyjne, energochłonne żarówki. Rozporządzenie t stanowi element strategii unijnej mającej na celu popularyzację rozwiązań bardziej nowoczesnych, energooszczędnych i jednocześnie znacznie bardziej przyjaznych środowisku. Unijni eksperci szacują, że zastąpienie tradycyjnych żarówek rozwiązaniami takimi jak lampki oparte o diody Led, świetlówki fluorescencyjne czy też lampy halogenowe pozwoli na oszczędzenie 50 euro/ gospodarstwo domowe. Cyfra ta wydaje się może niezbyt imponująca dla pojedynczego obywatela jednak przemnożona przez ilość gospodarstw domowych w Unii daje oszczędność rzędu nawet 10 mld euro.


Zastąpienie tradycyjnych żarówek rozwiązaniami nowocześniejszymi ma na celu nie tylko oszczędność ale również zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Zużycie dużych ilości energii prowadzi do nadmiernego zużywania surowców naturalnych a także do emisji nadmiernych ilość dwutlenku węgla do atmosfery. Zmniejszenie zużycia energii ma zapobiec gwałtownym zmianom klimatycznym.


Wśród alternatyw dla tradycyjnych żarówek wymienia się wspomniane wcześniej diody Led, kompaktowe świetlówki fluorescencyjne oraz lampy halogenowe. Pierwsze z wymienionych rozwiązań jest najbardziej oszczędne. Przeciwnicy lamp fluorescencyjnych podkreślają jednak, że zawarta w ich rtęć może być szkodliwa dla zdrowia a nawet życia przy uszkodzeniu takiej świetlówki. Lampy halogenowe są odrobię mniej oszczędnym rozwiązaniem niż świetlówki kompaktowe, jednak nie posiadają one większości wad tego rozwiązania. Opcją najbardziej ekologiczną są diody Led. Przy jednoczesnym małym poborze mocy elektrycznej i niskich stratach światła są one w stanie świecić w sposób ciągły nawet kilka lat.


To właśnie lampy diodowe są najpewniejszym następcą tradycyjnych żarówek. Posiadają one wszystkie cechy tego typu oświetlenia przy jednocześnie optymalnych parametrach technicznych.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak dobrze oświetlić dom lub mieszkanie?

Jak dobrze oświetlić dom lub mieszkanie?

Autorem artykułu jest Przemysław Oziemblewski



Światło decyduje nie tylko o tym, jak widzimy otoczenie, ale również jak się w nim czujemy. Jak odbieramy dane wnętrze, czy ono ginie w mroku, czy zaprasza swoim światłem. Oświetlając własny dom czy mieszkanie warto podjąć trud właściwego doboru świateł. Niniejszy artykuł ma pomóc, w tym wcale nie prostym zadaniu.
Światło decyduje nie tylko o tym, jak widzimy otoczenie, ale również jak się w nim czujemy. Jak odbieramy dane wnętrze, czy ono ginie w mroku, czy zaprasza swoim światłem. Oświetlając własny dom czy mieszkanie warto podjąć trud właściwego doboru świateł. Niniejszy artykuł ma pomóc, w tym wcale nie prostym zadaniu.

Kryteria doboru właściwego oświetlenia:

1. Zastosowane lampy muszą dawać odpowiednią ilość światła
Ta potrzebna ilość światła zmienia się jednak w zależności od czynności wykonywanych w pomieszczeniu. Np. do czytania wymagany jest poziom 300lx, a do czynności bardziej precyzyjnych, typu szycie, klejenie drobnych elementów 750lx. Z kolei odpoczynek, czy oglądanie telewizji powinno odbywać się przy znacznie mniejszej ilości światła, rzędu kilkunastu do kilkudziesięciu luksów. Wskazane jest zatem nie ograniczanie się do jednego punktu oświetlającego pokój, lecz w zależności do potrzeb stosowanie kilku osobno załączanych np. żyrandol, dodatkowa lampa do oświetlenie pośredniego, kinkiety i lampy stojące do oświetlenia miejscowego.

2. Światło musi być funkcjonalne
Oznacza to takie zaprojektowanie rozmieszczenia punktów świetlnych, by spełniały swoje zadanie. Np. oświetlenie łazienki powinno być skoncentrowane na lustrze, bo tam wymagana jest największa precyzja przy makijażu czy de makijażu twarzy. W kuchni z kolei nie wystarczy jedno centralne światło, bo stojąc przy zlewie lub blacie, który zazwyczaj jest przy ścianie, swoją osobą zasłanialibyśmy je i miejsce swojej pracy mielibyśmy w cieniu. Dlatego też stosuje się dodatkowe oświetlenie instalowane do wiszących szafek kuchennych. O funkcjonalności oświetlenia świadczy również możliwość jego sterowania. Obecnie możliwe jest wprowadzenie sterowania oświetlenia z pilota, zainstalowania detektorów ruchu, np. tak by zbliżając się do drzwi frontowych światło automatycznie zapalało się. Istnieją “inteligentne” oprawy, które jasność swojego świecenia dostosowują do ilości panującego oświetlenia dziennego. Rozwijająca się elektronika w coraz większym stopniu ułatwia życie człowieka.

3. Oświetlenie powinno być energooszczędne
Na rynku oświetleniowym jest coraz więcej opraw wyposażanych w świetlówki, źródła światła dające ponad czterokrotnie więcej światła, niż tradycyjne żarówki (przy tej samej mocy lampy). Należy tu rozgraniczyć świetlówki z elektronicznym i standardowym układem zapłonowym. Te z elektronicznym i ciepłym zapłonem (zazwyczaj droższe) mogą śmiało być stosowane w gospodarstwie domowym prawie wszędzie. Natomiast przy używaniu, tych z zapłonem standardowym lub elektronicznym i zimnym zapłonem (zazwyczaj tańsze), należy pamiętać, że istnieje silny związek między trwałością źródła a częstotliwością jego załączeń. Powinny być zatem stosowane tylko tam, gdzie światło świeci się stosunkowo długo i rzadko się je włącza i wyłącza.

4. Forma opraw oświetleniowych winna być dostosowana do aranżacji wnętrza, do stylu panującego w domu. Wzornictwo i stylistyka opraw oświetleniowych powinna harmonizować z klimatem stworzonym przez gospodarza domu. Jego dom jest przecież jego wizytówką.

Biorąc powyższe pod uwagę, każde pomieszczenie powinniśmy rozpatrzyć pod kontem stworzenia oświetlenia trojakiego rodzaju: oświetlenia ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego. W różnych pomieszczeniach inny rodzaj oświetlenia będzie dominujący lub okaże się, że w konkretnym wnętrzu będzie potrzeba stworzenia wszystkich trzech systemów oświetleniowych. Zawsze punktem wyjścia jest spełniana funkcja oświetlanej przestrzeni. Przede wszystkim trzeba dokładnie wiedzieć, co się chce osiągnąć. Wtedy można przystępować do właściwego doboru oświetlenia.

Dodatkowa uwaga:
Należy też pamiętać, że oświetlenie jest ściśle związane z zasilaniem i do każdego punktu oświetleniowego musi zostać doprowadzony przewód zasilający. Gdy przeprowadzamy remont mieszkania warto się dobrze zastanowić, czy przy tej okazji nie powinniśmy poprowadzić dodatkowych przewodów, wyłączników lub dodać kilka gniazdek. A może zasilanie w wybranym gniazdku załączać wyłącznikiem przy wejściu do pokoju?

Teraz już tylko od nas samych zależy jak będziemy się czuć w naszych domach. Troska o odpowiednie oświetlenie, to również dbanie o nasze zdrowie.
---

Przemysław Oziemblewski
redaktor serwisu
Światło i oświetlenie
www.swiatlo.tak.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Oświetlenie pokoju dziennego

Oświetlenie pokoju dziennego

Autorem artykułu jest Przemysław Oziemblewski



Pokój dzienny to pomieszczenie, w którym oświetlenie powinno być jak najbardziej uniwersalne. Wynika to z faktu, że pokój ten pełni szereg funkcji. Jest on pokojem do odpoczynku, do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, czasami do nauki lub pracy, do czytania lub oglądania telewizji.
Pokój dzienny to pomieszczenie, w którym oświetlenie powinno być jak najbardziej uniwersalne. Wynika to z faktu, że pokój ten pełni szereg funkcji. Jest on pokojem do odpoczynku, do spotkań z rodziną i przyjaciółmi, czasami do nauki lub pracy, do czytania lub oglądania telewizji. Zastosowań jest wiele, tak więc oświetlenie powinno dostosowywać się do funkcji pomieszczenia w danym momencie. Dlatego w pokoju musi być możliwość regulacji ilości światła ogólnego, czy to poprzez ściemniacze, czy poprzez zastosowanie kilku grup oświetlenia.

Oświetlenie pomieszczenia powinno spełniać szereg kryteriów: ilości światła, jego funkcji, energooszczędności i formy wizualnej. Zostały one opisane szerzej w artykule Kryteria doboru oświetlenia domu i mieszkania na stronach serwisu Światło i oświetlenie pod adresem www.swiatlo.tak.pl. Kryteria te, odnoszą się do trzech rodzajów oświetlenia: ogólnego, miejscowego i dekoracyjnego. W pierwszej kolejności, dla pokoju dziennego, omówmy oświetlenie ogólne.

Oświetlenie ogólne można zrealizować na kilka sposobów:

- tradycyjnie za pomocą żyrandola zlokalizowanego w centralnej części pokoju lub nad stołem, o ile stół nie jest umieszczony centralnie,

- za pomocą lamp stojących, które oświetlają sufit; wtedy światło odbite od sufitu w sposób rozproszony oświetla całe wnętrze; lampa taka powinna posiadać źródło o dużej mocy np. halogen liniowy 200W, najlepiej od razu ze ściemniaczem,

- za pomocą lamp np. świetlówkowych położonych na meblach, które to lampy podobnie jak w poprzednim punkcie oświetlają sufit i w sposób rozproszony po odbiciu od niego oświetlają pokój,

- za pomocą kinkietów na ścianach,

- inne rozwiązania według własnych pomysłów.

Drugi i trzeci sposób oświetlenia jest bardzo łagodny i zdrowy dla oczu. Pierwszy jest uzależniony od rodzaju wybranego żyrandola. Należy unikać bardzo jasno świecących elementów skierowanych w kierunku oczu obserwatora.

Poza oświetleniem ogólnym należy w pokoju dziennym zastosować oświetlenie miejscowe i dekoracyjne. Oświetlenie miejscowe ma za zadanie doświetlić to miejsce, w którym wymagana jest większa ilość światła. Przykładowo jeśli lubimy wieczorem, w wygodnym fotelu, poczytać, to powinniśmy tam ustawić dodatkowe oświetlenie, czy to w postaci lampy stojącej z nakierowywanym światłem, czy lampy postawionej na pobliskiej komodzie, czy też kinkietu na ścianie za fotelem. Przyda też się mała lampka podświetlająca ścianę za telewizorem. Oglądanie filmów przy zgaszonym całkowicie oświetleniu nie jest zdrowe dla oczu. Dlatego należy rozświetlić ścianę za nim.

Elementy dekoracyjne to np.: podświetlane meble, indywidualne oświetlenie obrazów, punktowe oświetlenie innych elementów umeblowania czy wystroju wnętrza, dodatkowe powierzchnie świecące, smugi świetlne na ścianach.

Projektując oświetlenie należy też, od razu, zastanowić się nad lokalizacją włączników lub nad zastosowaniem pilotów do jego sterowania. To światło powinno dostosowywać się do nas.
---

Przemysław Oziemblewski
redaktor serwisu
Światło i oświetlenie
www.swiatlo.tak.pl


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Jak dobrać właściwe oświetlenie?

Jak dobrać właściwe oświetlenie?

Autorem artykułu jest marcin boka



Są dwa główne rodzaje oświetlenia: lampy otaczające i funkcjonalne. Lampy otaczające to na przykład oprawy akcentujące - pozwalające na podświetlenie pewnych elementów otoczenia. Oświetlenie pośrednie jest niewidzialnym źródłem światła, na przykład pasek ledowy ukryty we wnęce w suficie, lśniący przyjemnym światłem na ścianie.

Lampy funkcjonalne zawsze mają jasno sprecyzowaną funkcję. Nie chodzi tutaj aż tak bardzo o tworzenie atmosfery, ale bardziej o dostarczanie światła. Lampy te można podzielić na: oświetlenie podstawowe - jest głównym źródłem światła w pomieszczeniu. Oświetlenie orientacyjne na ogół ma słabszą moc wyjściową i stosowane jest do oświetlenia konkretnego miejsca w pomieszczeniu. Jak widać wszystko zależy od naszego celu.

Oświetlenie do czytania zapewnia brak nadmiernego zmęczenia oczu i pozwala cieszyć się dobra książką w ciemne zimowe wieczory. Stosowane w tym przypadku źródło światła powinno nie mieć mocno skupionej wiązki światła, dlatego nie nadają się raczej do spełnienia tej funkcji oprawy ledowe. Właściwą ilość światła z pewnością dadzą nam żarówki w przedziale mocy od 40 - 60 Watt. Trzeba również zwrócić uwagę na miejsce w którym umieszczamy punkt świetlny. Jeżeli osoba która będzie pracować przy biurku jest praworęczna lampa powinno znajdować się z lewej strony. Umożliwi to bezproblemowe oświetlenie miejsca pracy.

Jaka lampa do pokoju dziecięcego?
W pokoju dziecięcym wskazane jest aby używać mlecznych żarówek, ponieważ dzieci wiele czasu spędzają na swoim łóżku i żarówki przezroczyste dostarczają wtedy zbyt rażące światło, które może być nieprzyjemne dla dziecka. Takie same źródło światła (mleczne) powinno znajdować się w lampce na biurku.

Na co zwrócić uwagę przy oświetleniu ogrodu?
Istotną kwestią w wyborze oświetlenia ogrodowego są źródła światła. Ważne, aby określić, jak długo w ciągu doby będziemy korzystać z oświetlenia, co konkretnie chcemy oświetlić oraz jaki efekt chcemy uzyskać. Warto również zastanowić się, jakiej barwy światło najlepiej pasuje do naszego ogrodu. Różne żarówki mogą emitować światło barwy zimnej (niebieskawe), neutralnej lub ciepłej (żółtawe). Jeśli chcemy na przykład podświetlić rośliny, najlepiej zrobić to źródłem światła o zabarwieniu neutralnym. Ciekawym i pożytecznym rozwiązaniem jest coraz bardziej popularna Technologia LED, która ma wiele zalet.

Jakie są zalety oświetlenia LED?
Do najważniejszych zalet ledowego źródła światła należą: - niski pobór mocy pojedynczej żarówki, który waha się w przedziale od 1 do 3 Watt. - długa żywotność żarówki LED. Producenci wyliczają nawet 20 000 godzin nieprzerwanego świecenia takiej żarówki. - nie nagrzewają się, dzięki temu eliminujemy niebezpieczeństwo poparzeń. Istotnym argumentem przemawiającym za montowaniem opraw ledowych jest fakt, iż Komisja Wspólnot Europejskich uznała w swojej dyrektywie, że do końca 2012 roku zostaną wycofane wszelkie żarówki żarowe, więc inwestując w oświetlenie ledowe unikniemy obowiązku wymieniania żarówek żarowych na energooszczędne.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

http://www.blogger.com/post-create.g?blogID=2545663551218428103

Mosiężne żyrandole – historia i porady

Autorem artykułu jest Malgorzata Stypka



Dlaczego warto wybrać oświetlenie mosiężne? Co czyni je tak wyjątkowym i ponadczasowym? Jak dbać o oświetlenie z mosiądzu. Ten artukuł Ci to przybliży...

Najważniejsze okresy w oświetleniu:

Oświetlenie na świece: 1620-1850
Oświetlenie na olej 1780-1930
Oświetlenie na naftę: 1850-1930
Oświetlenie na gaz: 1820 -1920;
Oświetlenie gazowo-elektryczne: 1880-1920
Oświetlenie elektryczne: 1880-do dziś.

Niektóre źródła historyczne podają, iż żyrandole zaczęły pojawiać się w Europie już w 16.wieku. Żyrandol jest słowem pochodzenia francuskiego ( Girandole) znaczącego świecznik. W dawnych czasach, kiedy energia elektryczna nie została jeszcze odkryta, żyrandole miały za zadanie utrzymywać świece, dające światło po zapadnięciu zmierzchu. Zazwyczaj były one wykonane z mosiądzu.

Dzisiaj, oświetlenie mosiężne wykorzystuje się w wielu domach, biurach i hotelach na całym świecie. Jedną z zalet lamp wykonanych z mosiądzu jest to, że metal mosiądz ma długą żywotność i wymaga jedynie minimalnej konserwacji, aby wyglądał dobrze. Ponieważ większość współczesnych żyrandoli mosiężnych ma dość proste wzory, nie musisz się martwić o pajęczyny i kurz zbierający się w wyrzeźbionych ramionach.

Czyszczenie żyrandoli z mosiądzu to jedynie przetarcie ich suchą szmatką. Jeśli uważasz, że twój żyrandol potrzebuje intensywniejszego czyszczenia, użyj szmatki zmoczonej w delikatnym mydle. Nigdy nie stosuj środków na bazie amoniaku, gdyż może to uszkodzić powłokę lampy.

Dodatkowych atutem mosiądzu jest fakt, iż jest on z natury anty-korozyjny, co czyni wyroby z mosiądzu idealnymi dla osób mieszkających na terenach nadmorskich.

Żyrandole mosiężne są najczęściej wykonywane w dwóch rodzajach wykończeniach : patyna antyczna ( mat) i złoty połysk. Na ryku można spotkać również oświetlenie mosiężne malowane farbami w różnych odcieniach. Na żyrandole mosiężne można zakładać zarówno klosze szklane jak i abażury materiałowe. Żyrandole mosiężne spotkamy w wileu punktach sprzedaży zarówno w tradycjych sklepie z lampami jak i internetowych sklepach oświetleniowych.

Jak sprawdzić czy twój żyrandol jest z mosiądzu czy ze stali mosiądzowanej ?

Niektórzy nieuczciwi, czy też nieświadomi sprzedawcy twierdzą, że oświetlenie wykonane jest z mosiądzu. Niestety często zamiast mosiądzu jest to stal mosiądzowana, czyli stal pokryta cienka warstwą mosiądzu . Jest prosty sposób sprawdzenia czy twój żyrandol jest wykonany z mosiądzu czy ze stali mosiądzowanej. Jeśli dotkniesz magnesem do stali mosiądzowanej natychmiast zostanie on przyciągnięty. Natomiast magnes nie będzie trzymał się na mosiądzu.

Jeśli zatem szukacie oświetlenia ponadczasowego zainwestujcie w sprawdzony materiał jakim jest mosiądz.

---

Małgorzata Stypka
Sklep z lampami


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl